NPR Salajka

 

Salajka je jedna z nejstarších přírodních rezervací u nás. Salajka byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1957, ale již od roku 1937 se do jedlo bukového lesa těžebně nezasahovalo, takže dnes je díky tomuto opatření na 22 ha původní jedlo bukový les, který v této krajině v minulosti rostl. Mohutné stromy, popadané kmeny jsou rájem pro houby. O mnohých přírodních rezervacích se dočtete, že jsou královstvím hub o Salajce se to taky říká a zaslouženě. Však posuďte sami na fotografich.

Do Salajky se dostanete nejrychlejší trasou, která vede po žlutém značení z Bumbálky. Hned po asi 200 metrech, kdy klesáte po lesní cestě se po pravé straně nachází oplocení a tam je označena Salajka červenými pruhy na stromech. Tak se označuje celé její území po obvodu.

Pokud máte zájem vidět torza starých stromů případně se kochat choroši na stromech, pak určitě překročte nebo podlezte oplocení a můžete směle poznávat oblast, kterou byčovala staletí času a počasí.  

Kdybych se měla přiznat, pak řeknu, že jsem až do nedávna nevěděla, kde se Salajka nachází. Ale nedávno na počátku jara jsem se vydala na výlet a měla jsem dostatek času, tak jsem si jí všimla a prozkoumala. Nejlepší bylo, že jsem tím místem procházela za celý svůj život nejméně desetkrát a ničeho jsem si nevšimla. To je ale pochopitelné, protože se teprve v posledních letech začaly udržovat tabule s popisem území případně památky, které se v místě nachází.

Určitě Salajku navštivte ve více ročních období, aby jste viděly jaké obrazy přírody skýtá. Je opravdu krásná, jak na jaře tak na podzim, a v těchto obdobích nepřehlédnutelná.  

 

 

Salajka na mapě

 
 

Salajka

Salajka fotogalerie
Salajka fotogalerie
salajka
salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka
Salajka