PR soutěska Samaria

Přírodní rezervace soutěska Samaria patří k proslulým přírodním rezervacím. Nachází se v pohoří Lefká Ori (Bílé hory v překladu) mezi vrcholy Gigolos (2005 m ) a Páchnes (2454 m), na náhorní plošině Omalos, kde začíná ve výšce 1227 m. Schází se po štěrkové pěšině z Xiloskala, kde se překává prudký sestup o 1000 metrů. Soutěska je vyhledávaným místem turistů, ale i lídí, kteří rádi navštíví něco neobvyklého a něco tak úžasného jako jedna z nějvětších soutěsek v Evropě. Soutěska se táhne 18 km v šířce od 4 do 150 m od náhorní plošiny po pobřeží Libyjského moře, kde je opravdu jiné klima. Je zajímavé pozorovat klimatické a životní podmínky v daných úsecích soutěsky. V některých místech má soutěska až 600 m vysoké stěny.

Prvním zastavením je Agios Nikolaos, kde se tyčí malá bílá kaplička mezi mohutnými cypřiši. Je to asi 2 km za vchodem do soutěsky (strže). Dalším zastavením je opuštěná vesnice Samaria, kdysi bývala sídlem šlechtického potomka až do roku 1962, kdy se oblast stala národním parkem. Jedním z nejzajímavějším a nejdramatičtějším místem pro turisty je nedaleko kostelíku Aphendis Christos, kde jsou skalní stěny z obou stran vysoké 300 m a proluka mezi nimi je pouhé 3 metry.  Posledním zastavením je vesnička Aghia Roumeli, kde soutěska končí a je zde nástupní místo pro plavbu směrem na dostupnou pevninu Chora Sfakion. Tato vesnička je odřízlá, a proto je nejvhodnější vodní doprava. Městečko není letoviskem, jsou tam pouze jedna nebo 2 restaurace (bary) a jedno ubytovací zařízení.

Řeka protékající roklí je v letních měsících příjemným osvěžením, oproti tomu v zimě se stává dravou řekou, která zdolá všechny překážky jak můžeme po trase soutěskou pozorovat. Po trase se střídají kamenitá moře s průzračnými jezírky a vodopádky. Naleznete zde studánky, staré kamenné osady, kapličky Sv. Mikuláše, Sv. Jiří a Sv. Marie. 

Soutěska je v období květen - říjen od 6 do 16 hodin otevřena. Na fakultativní výlety, kterým je i tento je vhodné se vybavit dobrou obuví s pevnou podrážkou. Výlet trvá asi 6 hodin a schází se o 1300 výškových metrů. Je vhodné vyjít nejpozději do 8 hodiny ranní. Dětem do 8 let je vstup zde zakázán.  

Anketa

Jak jste Samarii navštívili?
individuálně 61.55% (1047)
s průvodcem 38.45% (654)