NPR Růžák

Národní přírodní rezervace Růžák je lokalita Růžovského vrchu, který je dominantou Českého Švýcarska.  V minulosti na Růžovém vrchu bývala rozhledna a restaurace. První rozhledna byla dřevená, ale časem ji vichřice rozlámala, následovně byla postavena železná, ale ta kolem roku 1908 musela být rozmontována, protože byla nebezpečná. U vrcholového bodu je uschována vrcholová kniha, do které se můžete zapsat.

Růžovský Vrch je na jaře opravdu krásným místem pro pikniky nebo jen pro vrcholovou vycházku. Výhled z vrcholu je na jaře docela pěkný, protože nejsou stromy olistěné. Na léto to je asi horší s výhledem, bohužel jsme tam v tu dobu nebyli. Podle okolních obyvatel to tam nestojí za moc, ale my jsme toho názoru, že je to krásná hora, která stojí za shlédnutí. Je znatelné, že vrch není moc navštěvován, jak podle vrcholové knihy tak podle cestiček vedoucích na vrchol. Myslím si, že by tato hora neměla být opomíjena, protože kontrast čedičových skal a jarní přírody je něco nevšedního. 
 
Cesta na její vrchol vede po žlutém značení a pod vrcholem se můžete rozhodnout, zda pokračovat za kopec do Srbské Kamenice nebo po žluté zpátky na zastavení NS Růžová Pod Růžovým vrchem.
 
V okolí Růžovského vrchu se můžete vydat po naučné stezce, která je vyhledávaným procházkovým okruhem, z části je asfaltová a  část vede lesní pěšinou. 

Naučná stezka Růžová je trasa, po které můžete jít pěšky nebo i jet na kole. Název ji dal vrch, pod kterým trasa vede. Trasa je dlouhá 10 km a výletním tempem ji můžete zvládnout za 4 až 5 hodin. Trasa prochází územím národního parku České Švýcarsko a chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce. Ideální je se na stezku napojit z Jetřichovic nebo z Vysoké Lípy u zastavení  "Dolský mlýn". Druhou možnou variantou na nástup na naučnou stezku je ze Srbské Kamenice u zastavení "Linie opevnění".  Stezka má 10 zastavení a některé stojí opravdu za zmínku.

 

Zastavení naučné stezky:

  1.  Úvod
  2.  Odbočka k Růžovskému vrchu
  3.  Linie opevnění
  4.  Lesy nad Kamenicí
  5.  Dolský mlýn
  6.  Odbočka nad Dolským mlýnem
  7.  Kamenická Stráň
  8.  U obrázku
  9.  Nová Ves
  10.  Pastevní vrch
 

Jedno z nich je Dolský mlýn (189 mnm), což  je jedna z nejníže položených zastavení. U Dolského mlýna se natáčela řada pohádek a jednou z nich byla např. Peklo s princeznou. Dnes už je Dolský mlýn rujnou a stejně tak přilehlé stavení jako byl hotel a restaurace. Doporučuji mlýnskou budovu projít, má svá zákoutí a je opravdu pohádková. Odbočka nad Dolským mlýnem láká turisty na dechberoucí výhledy do Kamenické soutěsky hluboké 80 metrů. Další z hodně důležitých zastavení je Odbočka k Růžovskému vrchu. Z tohoto místa si můžete  vyjít na Růžový vrch (619 mnm), po celém vrchu se rozkládá NPR Růžák. Růžový vrch je dominantou krajiny Českého Švýcarska.  Ojediněle je sopečného původu, kdy sopečný kužel se zbortil a vznikl tento vrch z čediče. Posledním zastavením je Pastevní vrch (402 mnm), kterým je nejvyšší místo naučné stezky a nabízí výhledy na hory Českého a Saského Švýcarska.