NPR Praděd

 

Jednou z největších a nejrozsáhleších NPR je NPR pojmenovaná podle samotné hory Praděd, na kterou se lze dostat pěšky, ale i na kole, případně Ti kteří dávají přednost jízdě autem se jim skýtá možnost vyjet si až k Ovčárně, kde je poslední parkoviště a vzhůru dál po svých. Ovčárna je místem odpočinku sportovců,ale i kolemjdoucích, je východiskem do oblasti Pradědu, Petrových kamenů a dále na hřebeny. Na vrchol hory Praděd se vydáte pomalu stoupajícím terénem, který je přizpůdoben i jízdě na koloběžkách, kterou nabízí vrchol jako jednu z atrakcí. Na vrcholu je televizní vysíláč s nabídkou vyhlídek do krajiny za malý peníz a restaurace pro občerstvení, tam kde dříve stávala původní kamenná rozhledna. 

Mimo jiné do NPR patří také Bílá Opava, říčka protékající hloubeným údolím mezi svahy hory Praděd. Bílá Opava je jedním z nejnavštěvovaněších míst rezervace Pradědu díky snadnému přístupu a romantickému výhledu do krajiny. Na říčce se snoubí padající voda se skalními výchozy, které vytvářejí nádherné scenérie v každém ročním období a za každého počasí. Podél toku vede naučná stezka, při které turista překonává žebříky a různé překážky připomínající trasy v Dolomitech. Trasa vystoupá do výšky horské chaty Barborka, odkud se turista může vydat směr vrchol Praděd. Stoupání na vrchol je mírné, ale neobejde se oblečení, které zabraňuje profouknutí. 

Petrovy kameny je skalní skupina, která se nachází nad Ovčárnou. Přístup k nim je zakázán, neboť se v blízkosti vyskytují vzácné druhy květeny alpské. Můžete se dostat do jejich blízkosti, po trase, která vede po hřebeni. 

Červenohorské sedlo je lyžařským a turistickým rájem, disponuje množstvím ubytovacích zařízení. Dostupnost je autem, autobusem, ale i na kole ze Strany Kout nad Desnou a i z Bělé pod Pradědem. V sedle se rozděluje pohoří na Keprnickou a Pradědskou část. Sedlo dostalo název podle nedaleké Červené hory.   Ze sedla se můžete vydat na vrchol Pradědu a po cestě se kochat výhledy na přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně nebo na lyžařský areál Kouty nad Desnou.