Jetřichovické skalní město

Kdyby jste se chtěli procházet mezi skalními stěnami, cítit vůni borovic a navštívit místa s vyhlídkou do okolí pak jistě neopomeňte navštívit Jetřichovické skalní město. Jak už sám název napovídá rozkládá se poblíž obce Jetřichovice a přístup je možný ze strany od Vysoké Lípy tak i od Jetřichovic. Ve skalním městě se setkáte se skalními věžemi, stěnami a na mnoho z nich si můžete vylézt na vyhlídku. Do skalního města vede NS Jetřichovické stěny a trasa je to opravdu pěkná a nepříliš zdlouhavá. 

Protože jsme byla na dovolené v Českém Švýcarsku a ubytováni ve Vysoké Lípě na 4 dny, rozhodli jsme se každý den podniknout nějaký výlet. Prvním z nich byl výlet do Jetřichovického skalního města po NS Jetřichovické stěny směrem do Jetřichovic. Po cestě jsme navštívili skalní hrad Šaunštejn, který nás ihned zaujal. Hrad býval na skalním bloku, kde se dostanete po pár schodech, protáhnutím se úzkýma štěrbinama, za náštěvu to opravdu stojí. U Šaunštejnu jsme se napojili na červenou značku směr Česká silnice, po které dnes vede cyklotrasa.  Dosud stezka vedla podél hranic národního parku a dál už do nitra Českého Švýcarska. Další důležitý  rozcestník byl u Pohovky, odpočivadlo charakteristické krásně vyřezanou obrovskou lavičkou. Odtud jste se mohli rozhodnout, zda jít rovnou do Jetřichovic a nechat si ujít skalní vyhlídku na Mariině skále a pokračovat Purkratickým lesem a vystoupat až na Rudolfinu vyhlídku na skalní věži nebo i na vyhlídku Vilemíniny stěny. Poslední vyhlídkou na této trase byla vyhlídka na Mariině skále, kde proudí davy turistů. Z vyhlídky je vidět následky požáru z roku 1996 v okolí havraních skal. Pak už jen klesáte k dětskému ústavu, který vytváří nádhernou scenérií s pozadím havraních skal a Mariinou vyhlídkou.

Jetřichovické skalní město tímto končí, ale věřím, že ne jedenkrát tam stojí si ho projít, protože je opravdu unikátem v Českém Švýcarsku.

Jetřichovické skalní město

okraj NP České Švýcarsko
okraj NP České Švýcarsko
výstup na Šaunštejn
výstup na Šaunštejn